Biegunka – wstydliwa dolegliwość

Biegunka to wstydliwy problem, o którym mówimy niechętnie, jest to jednak częsta dolegliwość, zwłaszcza u osób, które odżywiają się nieracjonalnie i zapominają o regularnym przyjmowaniu posiłków, a także o konieczności zachowania prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Może pojawiać się jako rezultat zmiany diety, zmian flory bakteryjnej otoczenia, na przykład w podróży. Występuje również jako jeden z objawów Zespołu Jelita Drażliwego. Ząbkowanie dziecka także może objawiać się biegunką.

Biegunka to objaw polegający na zwiększonej częstotliwości wypróżnień przy jednoczesnej zmianie konsystencji kału na półpłynną bądź płynną. Najczęściej jest to objaw krótkotrwały, samoograniczający się, który nie wymaga specjalistycznego ani też farmakologicznego leczenia. Zdarza się jednak, że biegunka utrzymuje się nawet do czternastu dni, wówczas zwana jest biegunką ostrą. Kiedy stan ten trwa więcej niż cztery tygodnie, rozpoznana zostaje biegunka przewlekła, jest wtedy objawem groźnym dla życia, ponieważ przy zwiększonej ilości wydalanej z organizmu wody może prowadzić do odwodnienia.

Leczenie biegunki opiera się w dużej mierze na nawadnianiu organizmu. Istnieją substancje medyczne, których podawanie pomaga przywrócić równowagę płynów w organizmie. W warunkach domowych najczęściej wystarcza woda mineralna lub słaba, gorzka herbata. Do uzupełnienia nadszarpniętej kondycji przewodu pokarmowego ważna jest także odpowiednia dieta bogata w ryż oraz gotowaną marchew. Aby pozytywnie zadziałać na funkcjonowanie jelit, włączmy do diety także kisiel lub budyń. Są to produkty, które chłoną wodę oraz łagodzą dolegliwości. W antybiegunkowej diecie nie może zabraknąć bananów, sucharków lub pieczonych jabłek. Jeżeli biegunka przybiera bardziej zaawansowaną postać lub staje się wyjątkowo uciążliwa, można podać leki zawierające loperamid lub difenoksylat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*