Czym jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe jest najczęściej występującym zjawiskiem związanym z naszymi włosami. Niby najbardziej narażone są na niego osoby mające od 30 do 40 lat, ale muszę zmartwić też młodsze osoby. Może się ono pojawić w każdym wieku.

W największym skrócie charakteryzuje się ono tym, że zaburzony jest cykl funkcjonowania poszczególnych włosów. Na naszej głowie występuje więcej włosów, które znajdują się w fazie spoczynkowej. Stają się więc słabe, kruche i dlatego też wypadają. Co ciekawe, łysienie telogenowe może wystąpić dopiero 3 miesiące, po tym jak nasze włosy poddane zostaną działaniu jakiegoś szkodliwego składnika. A to „jakiegoś” może być dość różne. Ten typ łysienia mogą spowodować naprawdę różne czynniki. Wypadanie włosów może pojawić się w wyniku używania leków z grup cytostatyków i antymetabolitów. Łysienie telogenowe może również pojawić się przy przewlekłych chorobach np. wątroby. Zagożeni nim jesteśmy także po ciężkich zabiegach operacyjnych i przy zaburzeniach hormonalnych. Panie narażone są na ten typ łysienia po porodzie, kiedy to zaburzony zostaje cykl wzrostu włosa. Także przy niedoborach żelaza (a więc problem z niedokrwistością) może pojawić się u nas  łysienie telogenowe.

Jak więc widać, przyczyn pojawienia się tego typu wypadanie włosów jest bardzo dużo. Można by napisać, że w którą stronę  się nie obrócić łysienie telogenowe zagląda nam w oczy. Pocieszającą informacją jest to, że problem z wypadającymi włosami zniknąć może sam. Istotą jest jednak dotarcie do źródła problemu. Jeśli brakuje nam żelaza w organizmie i z tego powodu wypadają nam włosy, trzeba go uzupełnić. Należy też wzmocnić nasze włosy, to w znacznym stopniu redukuje występowanie łysienia telogenowego. Można oczywiście stosować preparaty na wzmocnienie włosów , chociaż tak naprawdę często wystarczy nawet zwykła, ale odpowiednia dieta.

Podsumowując mimo, że łysienie telogenowe może dotknąć każdego z nas, do tego pojawić się może w różnych momentach naszego życia, to na szczęście jest procesem odwracalnym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*