In vitro

Na temat in vitro toczy się w całej Polsce zażarta dyskusja. Co chwilę przedstawiane są nowe ustawy mające regulować jego dostępność dla par cierpiących na niepłodność. Podczas tych debat nie podnosi się jednak sedna całego problemu, nikt nie mówi na czym tak naprawdę polega zapłodnienie in vitro oraz jak przebiega.

Zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) polega przede wszystkim na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem poza ciałem kobiety, a następnie umieszczeniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Stosowane głównie jako ostatnia z metod leczenia niepłodności, gdy większość innych zawiedzie.

W początkowej fazie kobieta pobudzana jest odpowiednią dawką hormonów celu wywołania owulacji, która dostarczy komórki jajowe do zabiegu. Pobrana komórka zapładniana jest w laboratorium i umieszczana w ciele kobiety. Następnie ciąża wygląda jak naturalna. Szansa na powodzenie całego zabiegu (przy pojedynczej próbie) to około 20%. Ryzyko poronienia to około 25% czyli mniej więcej tyle samo co w przypadku naturalnej ciąży.

W Polsce uchwalenie ustawy o in vitro odsuwane jest w czasie. Obecnie głosowanie na jej temat odsunięto na czas po wyborach parlamentarnych, które mają się odbyć w listopadzie 2011 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*