Objawy Parkinsona

Opisana w 1817 roku przez brytyjskiego lekarza Jamesa Parkinsona choroba, na szczęście nie dotyka ludzi masowo (dotyka 1% populacji w wieku 40-60 lat), ale warto wiedzieć, kiedy należy zwrócić uwagę na jej objawy. Choroba Parkinsona uderza w centralny ośrodek nerwowy, a co gorsza, do dzisiaj nie wiemy, co ją powoduje. Znane są, co prawda, zmiany biochemiczne zachodzące z jej powodu, jednak tajemnicą pozostaje jej pochodzenie.

PRZYCZYNY

Wciąż nieznane. Choroba Parkinsona niewątpliwie należy do jednych z najbardziej tajemniczych schorzeń, jakie dotykają ludzi.

ROZPOZNANIE

Funkcjonują dwie ścieżki rozpoznania choroby Parkinsona, które – w dużym uproszczeniu – polegają na zbadaniu objawów potencjalnie zwiastujących tę chorobę, a po stwierdzeniu ich charakterystyki i odpowiedniego dopasowania, określeniu, czy mamy do czynienia z Parkinsonem. Wtedy też podejmuje się decyzję, jak leczyć chorobę.

OBJAWY

Należy pamiętać, że objawy Parkinsona są charakterystyczne również dla starości, jako takiej – często, jednak, osoby zwracają się do specjalisty, gdy jest już za późno.

bradykinezja – jeden podstawowych objawów Parkinsona; spowolnienie, zubożenie i degradacja ruchów, problemy z rozpoczęciem czynności ruchowej, chodzeniem, zaburzenia równowagi;

sztywność mięśniowa

drżenie spoczynkowe – mimowolne, nagłe skurcze mięśni w stanie spoczynku;

depresja;

zaparcia;

zaburzenia węchowe;

sztywność osobowości;

parestezje kończyn;

niestabilność postawy;

ślinotoki, nagłe pocenie się, łojotoki;

niewyraźna mowa;

znacznie spowolniony i osłabiony przebieg procesów myślowych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*